יוסי צרפתי מספר בוועדת השקיפות על הניסיונות למנוע כניסת תושבים לישיבות מועצה בנהריה:

הבוקר, למשל, סיפרנו בריש גלי בוועדת השקיפות של הכנסת על שיחה אישית שקיבלנו מהיועץ המשפטי של עיריית נהריה. רכז הפעילות המקומית שלנו Yossi Sarfaty תאר איך אחרי מאבק ממושך הסכימה העירייה ברוב טובה לתת לתושב יחיד (!) להיכנס לישיבה הקרובה –

"…אבל אז קיבלתי טלפון. מהצד השני של הקו – היועץ המשפטי לעירייה אורן ארבל. הוא אומר לי: מותר לכם להיכנס; אבל בשום אופן שהפעיל הזה לא יקליט, לא יצלם, שום דבר ממה שקורה בחדר. אני אומר לו, "למה?! מדברים שם סודות?" – ואז הוא עונה לי את התשובה המדהימה הבאה: "ראש העיר, מפריע לו שמצלמים אותו. אם תצלמו, הוא יוציא אתכם מהדיון". ככה נגמרה השיחה".

אנחנו יודעים שנהריה לא לבד. בעקבות ההרפתקה שעברנו שם הגיעו לידינו עדויות של פעילים מיישובים אחרים בארץ, שסיפרו לנו על מקרים דומים של התנגדות עיקשת לשקיפות: ברמת-גן האפלה מוחלטת, לא נכנסים ולא מצלמים ישיבות; בגבעת שמואל מספקים הקלטת קול אבל אסרו בהחלטה רשמית על צילומי וידאו; בחולון ובכרמיאל התחילו לצלם את הישיבות רק אחרי מאבק של תושבים אכפתיים. ובראשון לציון קבוצת פעילים שנלחמה במשך כמה שנים הצליחה להפוך את העיר לאחת השקופות בארץ. העברנו לוועדת השקיפות מבחר עדויות כאלה ואנחנו ממשיכים ללקט עדויות נוספות. רבאק, זאת העיר שלנו והגיע הזמן שהיא תספור אותנו.